image

Suudi Arabistan’ın Neom projesi, 31 km’lik tünel inşaatı için teklifleri davet ediyor.

Tünel projesi The Line’ın altyapı omurgasının bir parçası

Asyalı bir işçi, Suudi Arabistan'ın Riyad kentinde bir binanın şantiyesinde çalışırken onu izliyor.  Açıklama amaçlı görüntü.

Asyalı bir işçi, Suudi Arabistan’ın Riyad kentinde bir binanın şantiyesinde çalışırken onu izliyor. Açıklama amaçlı görüntü.

REUTERS/Faysal Al Nasser

Suudi Arabistan’ın mega projesi Neom, 500 milyar dolarlık şehir projesinde, 170 km’lik hiper bağlantılı geleceğin toplulukları, arabaları ve yolları olmayan ve doğanın etrafında inşa edilmiş olan The Line’ın bir parçası olarak 31 km’lik tünellerin inşası için teklifleri davet etti. bir rapora göre.
Projede kentsel yaşamda bir devrim olan The Line, bu yılın başlarında Veliaht Prens ve Neom Company Yönetim Kurulu Başkanı HRH Mohammed bin Salman tarafından başlatıldı.
Eski altyapı, kirlilik, trafik ve insan tıkanıklığı gibi bugün insanlığın karşı karşıya olduğu en acil sorunlardan bazılarına doğrudan bir yanıttır.
Tünel projesi The Line’ın altyapı omurgasının bir parçası. GlobalData’dan MEED tarafından hazırlanan bir rapora göre, tekliflerin sunulması için son tarih 30 Aralık olarak belirlendi.
Haziran ayında, tüneller için açıklıklar ve erişim noktalarından oluşan reklamlar ve portallar paketi için China Railway Construction Corporation seçildi.
GlobalData’ya göre, konut projeleri için ihale faaliyeti, Neom’un Topluluk Genişletme 3 programı kapsamında bir ve iki yatak odalı evler için düzenlenen iki ihale ile son haftalarda hız kazandı. Ayrıca Neom Zero’da 25 konut için ayrı bir ihale yapıldı.
Müteahhitlerin bu ayın başlarında 120 kilometrelik Akabe Körfezi planındaki bir konut projesi için bir kamu özel ortaklığı (PPP) paketine ilgi duyduklarını ve Neom Dağı için planlanan bir PPP konaklama ihalesinin de ilerlediğini de sözlerine ekledi.
ABD’li Aecom, Riyad’ın projeyi geliştirmek için tamamen Kamu Yatırım Fonu’na ait bir anonim şirket olarak Neom’un kurulmasını onaylamasından aylar sonra, 2019’da Neom Körfezi gelişimi için proje yönetimi danışmanı olarak atandı.
O zamandan beri, Neom’da inşaat ve nakliye projeleri için yaklaşık 1,43 milyar dolarlık sözleşme imzalandı.
Neom, çizim tahtasından istikrarlı bir şekilde ilerledi. GlobalData’s Meed’in Yazı İşleri Müdürü Richard Thompson, beş yıllık harcama kesintilerinden sonra Neom’un ihale ihraçlarının artan ivmesinin müteahhitler için iyi bir haber olduğunu söyledi.
Umut, bu ihalelerin hızla müteahhitlik sektörünün mali sağlığını canlandırabilecek ve Suudi inşaat sektörüne olan güveni geri kazanabilecek ödüllere dönüşmesidir.
Thompson, “lansmanından önceki üç yıl içinde, düşük petrol fiyatları, krallıktaki yeni inşaat projelerinin durma noktasına gelmesiyle ödeme gecikmelerine neden oldu” dedi.
“Ardından gelen nakit akışı krizi, o sırada krallığın en büyük müteahhitlerinden ikisi olan Suudi Binladin Grubu ve Suudi Oger’i bile yuttu” dedi.
Thompson, “Riyad o zamandan beri bekleyen yüklenici ödemelerini kolaylaştırarak, yerel pazarın petrol çöküşünden önce hızlı takip planlarına yönelik iştahını dizginleyerek ve sektördeki istihdam ve ihale faaliyetlerini düzenleyen mevzuat başlatarak inşaat sektörünü konsolide etti” dedi.
Ona göre, Neom gibi Vizyon 2030 ile ilgili inşaat projelerinin bu önlemlerden faydalanması bekleniyor.
“Bu sözleşmelerin yaklaşık 667 milyon doları Neom sahasındaki ticari, endüstriyel ve ofis binalarının inşasıyla bağlantılıyken, 160 milyon dolarlık bir anlaşma Sindalah Adası’ndaki yol ve altyapı geliştirmeye tahsis edildi” dedi.
Thompson, devasa Suudi projesi için 1,3 milyar dolarlık sözleşmelerin ihale aşamasında olduğunu açıkladı.
Neom kısa süre önce ana kampı için planlanan bir hareketlilik merkezi için ilgi bildirimleri almıştı. İhalenin elektrikli mobilite yönetimi ve altyapısı, elektrikli dikey kalkış ve iniş hangarları ve drone taşımacılığı için alanları kapsadığı söyleniyor. -TradeArabia Haber Servisi

Telif Hakkı 2021 Al Hilal Yayıncılık ve Pazarlama Grubu SyndiGate Media Inc. ( Syndigate.info ) tarafından sağlanmaktadır .

https://www.zawya.com/mena/en/business/story/Saudi_Arabias_Neom_project_invites_bids_for_construction_of_31km_of_tunnels-SNG_239295338/

leave your comment


E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Uploading
Color SWITCHER